Utrata zęba – metody leczenia
Tracąc naturalny ząb w dorosłym życiu, czujemy się bardzo źle. Piękne, zdrowe i zadbane zęby są naszą wizytówką i mogą stanowić prawdziwą ozdobę. Dodają nam pewności siebie i poprawiają nasze samopoczucie. Odsłaniamy je, kiedy się śmiejemy, więc osoby z brakami w uzębieniu często unikają takich sytuacji, aby nie narażać się na krytykę otoczenia. Ludzie z pięknym uzębieniem są zazwyczaj bardziej przebojowi.
Różne przypadki losowe sprawiają, że czasami zachodzi konieczność usunięcia zęba stałego. Może to być nieszczęśliwy wypadek, zaawansowana próchnica, czy paradontoza. Niezależnie od przyczyny utraty zęba, warto poznać skuteczne metody jej leczenia. W dzisiejszych czasach stomatologia i protetyka mają do zaoferowania swoim pacjentom kilka sprawdzonych metod, dzięki którym utrata zęba nie stanie się powodem do dożywotniej stygmatyzacji.
Czy każdą lukę po zębie należy uzupełnić?
Utrata zęba to nie tylko problem z zakresu estetyki i urody. Gdyby tak było, wiele osób mogłoby zdecydować się na dalsze życie bez jednego czy kilku zębów. Jednak ubytki w naturalnym uzębieniu pociągają za sobą poważne konsekwencje natury zdrowotnej, dlatego zawsze powinno się zadbać o uzupełnienie luk po straconych zębach. Brak jednego zęba powoduje, że pozostałe zęby przesuwają się ku wolnej przestrzeni, jednocześnie pochylając się i przekrzywiając. Tak ustawione zęby wyglądają nieestetycznie, są również o wiele bardziej narażone na rozwój próchnicy oraz niebezpieczne przeciążenia. Zęby, które są niewłaściwie ustawione, będą się szybciej ścierać i niszczyć, co może w końcu doprowadzić do ich utraty. Braki w zębach oraz nieprawidłowe ustawienie pozostałych w szczęce zębów mogą stać się powodem uciążliwych bóli żuchwy albo głowy. Z takimi zębami niemożliwe jest prawidłowe żucie i rozdrabnianie pokarmu, co może negatywnie wpłynąć na pracę układu pokarmowego.
Jakie są metody wypełniania luk po utracie zęba?
1. Most protetyczny albo wyjmowana proteza
Jeżeli sytuacja na to pozwala, można zdecydować się na uzupełnienie braków w uzębieniu przy pomocy metod protetycznych takich jak: most albo wyjmowana proteza. Aby móc zamocować most, konieczne jest oszlifowanie dwóch sąsiadujących z luką zębów, na których zostanie on zawieszony. Na tak przygotowanych filarach można zamocować jedną albo nawet kilka połączonych ze sobą koron. Proteza to rozwiązanie mniej inwazyjne, jednak trzeba pamiętać o pewnej niewygodzie wynikającej z faktu, że jest to ciało obce, które trzeba cały czas nosić w jamie ustnej.
2. Implanty
To nowoczesna metoda uzupełniania ubytków w naturalnym uzębieniu. W kość szczękową instalowany jest implant właściwy, który swoim wyglądem przypomina małą wydrążoną śrubkę. Ta część po pewnym czasie na stałe zrasta się z kością i pełni funkcję korzenia zębowego. Do implantu lekarz przymocowuje łącznik, a na nim montowana jest korona protetyczna. Zastosowanie implantów to najbardziej inwazyjna metoda, jej zaletą jest jednak to, że sztuczny ząb jest doskonałą i niezwykle trwałą imitacją naturalnego uzębienia. Wszystkie obciążenia są przenoszone bezpośrednio na kość, dzięki czemu eliminowane jest również ryzyko jej zanikania.