Zalecenia po usunięciu ósemki

usunięcie ósemki

O usuwaniu zębów mądrości krążą legendy. Jedni mówią, że to okropny ból, a gojenie to prawdziwy koszmar. Inni twierdzą, że wyrywanie ósemki trwało chwilę, i po dniu czy dwóch już o nim zapomnieli. Jak to jest naprawdę?

Różni ludzie, różne zęby

Usunięcie ósemki z zasady nie powinno być bolesne. Pacjentowi podaje się znieczulenie, jeśli nie zadziała, wstrzykuje się jeszcze jedno. Jeśli chodzi o czas wyrywania zęba, jest on zależny od tego, jak wygląda ząb. Jeśli rośnie prosto, da się go łatwo chwycić i wyciągnąć, wyrywanie trwa kilkanaście sekund. Zdarza się, że ząb łamie się podczas wyrywania, korzenie zostają w dziąśle, lub po prostu ząb rośnie krzywo. Wtedy dentysta musi trochę popracować, aby całkiem się go pozbyć. Wyrywanie połączone jest z dłutowaniem, czasami trzeba delikatnie naciąć dziąsło. W tym wypadku usuwanie wymaga niezwykłej precyzji i może potrwać kilkanaście minut. Na „zwykłe” rany po wyrwaniu nie trzeba nawet zakładać szwów, robi się to tylko podczas trudniejszych ekstrakcji. Pacjent przez jakiś czas musi zagryzać wacik tamujący krwawienie, potem płukać jamę ustną. Ból może pojawić się dopiero wtedy, gdy odpuści znieczulenie. Jednak nie jest on mocny, z reguły pomagają środki przeciwbólowe i okłady z lodu przykładane do policzka. W większości przypadków pojawia się opuchlizna.

Kolejne dni

Niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza przez kolejne dni po wyrwaniu. To wtedy tworzy się skrzep w dziurze po zębie i rana zaczyna się goić. Nie powinno się jeść tą stroną buzi, z której usunięto zęba, ani nie wolno płukać jamy ustnej. Zabroniona jest aktywność fizyczna – skrzep może wypaść, i palenie papierosów – zaciągając się można go niechcący wyssać. A to właśnie usunięcie skrzepu może powodować suchy zębodół, czyli najbardziej bolesną część procesu usuwania zęba. Bol jest silny i utrzymują się nawet przez kilkanaście dni. Suchy zębodół leczy się pod okiem lekarza, zakładając specjalne okłady. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby do niego nie dopuścić.

Copyright 2015 Stomatologia Banino | design : motodiabel
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+