Jakie ograniczenia narzuca aparat ortodontyczny?

aparat ortodoncyjny

Osoby o krzywym zgryzie często wahają się czy założyć aparat ortodontyczny na zęby, gdyż boją się, że narzuci on im wiele ograniczeń żywieniowych. Prawdą jest to, że aparat ortodontyczny ogranicza nieco ilość produktów, które można jeść, jednak część z nich jest zabroniona tylko przez krótki okres po założeniu aparatu.

Najgorszą są zawsze początki…

Najgorszy okres w noszeniu aparatu ortodontycznego to pierwsze dni po jego założeniu. Zęby są wyjątkowo wrażliwe na dotyk i bardzo obolałe. Często boli również skóra wewnątrz jamy ustnej, poraniona od zamków na zębach, do których dopiero się przyzwyczaja. Wiele osób przez pierwszy, a czasem i drugi dzień po założeniu aparatu bierze proszki przeciwbólowe. Na szczęście z każdym kolejnym dniem ból ustępuje, aż całkowicie o nim zapominamy. Można więc się łatwo domyślić, że w tych dniach nie wskazane jest gryzienie. Pierwsze posiłki po założeniu aparatu powinny być płynne, aby ulżyć i tak obolałym zębom. Najbardziej wskazane są wszelkiego rodzaju zupy kremy, które są łatwe do przełknięcia, a dodatkowo bardzo sycące. Jeśli chodzi o drobniejsze przekąski, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju serki i jogurty. Jeśli aparat zakładamy latem, gdy dostępne są świeże owoce, możemy robić sobie dobrze zmiksowane koktajle.

A po jakimś czasie…

Gdy miną pierwsze, najbardziej „bolesne” dni, przypominamy sobie powoli jak miłe jest gryzienie. Warto zacząć od ugotowanych, miękkich warzyw lub miękkiego pieczywa, które jemy bez skórki. Stopniowo dodajemy do posiłków coraz twardsze produkty, aż wracamy do zwykłej diety. Jednak zatrzymujemy się tuż przed tymi bardzo twardymi. Te będą zakazane aż do zdjęcia aparatu. Odpada więc gryzienie twardych jabłek czy bloku czekoladowego. Jeśli mamy na te rzeczy ochotę, musimy je jakoś zmiękczyć, w przeciwnym razie mogą spowodować odpadnięcie zamków. Starajmy się nie jeść słodyczy i nie pić słodkich napojów. Przy aparacie ciężej walczy się z próchnicą. Problematyczne może też być żucie gumy, jedzenia maku, czy makaronu spaghetti. Te rzeczy lubią zahaczać się lub przyklejać do zamków, więc jedząc wygląda się nieestetycznie, a zęby należy jak najszybciej po jedzeniu umyć, by resztki nie powodowały próchnicy.

Copyright 2015 Stomatologia Banino | design : motodiabel
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+