Higiena zębów przy aparacie ortodontycznym

aparat ortodoncyjny

Codzienna higiena zębów jest bardzo ważna dla zdrowia całej jamy ustnej. Wyjątkowo dokładnie powinny o nią dbać osoby, które noszą aparat ortodontyczny. Każdy ortodonta instruuje swoich pacjentów jak powinni dbać o aparat i jamę ustną, mimo to wiele osób lekceważy te zalecenia. Takie postępowanie może powodować nie tylko próchnicę, ale także choroby dziąseł. Przypomnijmy sobie więc, co należy do obowiązków pacjenta.

Mycie, mycie i jeszcze raz mycie

Codzienne, wielokrotne mycie zębów jest absolutnie obowiązkowe. Nosząc aparat na zębach należy myć je nie tylko rano i wieczorem, ale w zasadzie po każdym posiłku, nawet po małej przekąsce. Ta naprawdę nie wolno rozstawać się ze szczoteczką do zębów, powinna towarzyszyć właścicielowi aparatu w domu, pracy, a nawet na imprezie. Wskazane jest też chociaż raz dziennie używanie nici dentystycznej do oczyszczania newralgicznych miejsc. Zęby i aparat szczotkujemy długo, dokładnie, i z każdej strony. Nie dociskamy szczoteczki z całej siły, by nie uszkodzić zamków, ale też nie robimy tego zbyt delikatnie – mycie musi być skuteczne. Zęby czyścimy też tuż przy dziąsłach, chociaż mogą one na początku noszenia aparatu być bardzo wrażliwe i delikatnie krwawić. Najprecyzyjniej zęby czyszczą szczoteczki elektryczne, do niektórych modeli można nawet kupić dedykowane nakładki do czyszczenia aparatów.

Przestroga na zapominalskich

Czym grozi częste zapominanie o regularnym czyszczeniu zębów? Oczywiście – próchnicą. Aparat na zęby sprawia, że o próchnicę jest dużo łatwiej niż w wypadku zdrowych zębów. Resztki jedzenia pozostające na zamkach bardzo ułatwiają jej postępowanie. Jeśli dopuścimy do tego, że próchnica będzie w bardzo zaawansowanym stanie, aparat będzie trzeba ściągnąć i przerwać leczenie. Zapominanie o myciu oznacza też infekcje dziąseł, które krwawią podczas mycia i stają się nabrzmiałe, zaczerwienione i nieestetyczne. Będąc przy estetyce: mycie pomaga usuwać też takie widoczne resztki jedzenia jak mak, kawałki gumy do życia, czy skórki owoców. Dzięki szybkiemu i dokładnemu wyszorowaniu zębów po posiłku możemy śmiało uśmiechać się, nie prezentując na uzębieniu resztek jedzenia.

Copyright 2015 Stomatologia Banino | design : motodiabel
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+