Co daje ruchomy aparat ortodontyczny?

ruchomy aparat ortodontyczny

Ruchomy aparat ortodontyczny jest mniej skuteczny niż aparat zakładany na stałe. Dlatego dorosłym zaleca się go bardzo rzadko, tylko w wypadku potrzeby korekty niewielkich wad zgryzu, a dzieci noszą go po to, aby rosnącej szczęce i zębom nadać dobry kierunek wzrostu. Aparaty ortodontyczne ruchome jak sama nazwa wskazuje można z zębów zdjąć, należy więc bardzo pilnować się (albo dziecko), czy aparat znajduje się w buzi przez wymaganą dziennie ilość godzin. W przeciwnym wypadku leczenie jest nieskuteczne.

Życie z aparatem ruchomym

Funkcjonowanie z aparatem ruchomym różni się nieco od noszenia aparatu na stałe. Większość aparatów ruchomych należy wyjąć przed jedzeniem. Dlatego też osobę noszącą aparat nie obowiązują żadne ograniczenia żywieniowe, jak ma to miejsce przy noszeniu aparatu na stałe. Aparat należy myć co najmniej dwa razy dziennie. Robi się to przy pomocy szczoteczki do zębów i zwykłej pasty, pod bieżącą wodą. Ruchome aparaty mają dość proste mechanizmy, dlatego często lekarze czasami zalecają, aby samemu „dokręcać” aparat co jakiś czas, bez potrzeby wizyty za każdym razem. Jednak nie wolno tego robić bez wyraźnego sygnału od lekarza ortodonty. Aparat tego typu wymaga od noszącej go osoby również wiele samozaparcia i motywacji do noszenia. Skuteczność jego działania zależy właśnie od tego, ile godzin w ciągu dnia znajduje się on na zębach, a ile w pudełku. Współczesne aparaty na żeby mogą być zrobione z kolorowych materiałów, aby maluch chętniej po niego sięgał.

Aparat ruchomy a stały

Aparat ruchomy to aparat dedykowany głownie dzieciom do 11 roku życia. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie wadom zgryzu lub ich leczenie na etapie rozwoju dziecka. Nie ma on tak silnego działania jak aparat stały. W wypadku wad zgryzu u osób dorosłych lekarze zalecają założenie aparatu stałego. Przy dużych wadach jego noszenie może trwać aż dwa lata. Aparatu na stale nie da się ściągnąć samemu. Należy się więc liczyć z tym, że przez jakiś czas na naszych zębach będą zamocowane zamki i łuk, których nie zdejmiemy nawet na jedną imprezę.

Copyright 2015 Stomatologia Banino | design : motodiabel
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+