Aparat na zęby: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

aparat ortodontyczny

Krzywy zgryz jest zmorą wielu osób. Najczęściej jedyną opcją, aby wyprostować zęby jest założenie pacjentowi aparatu ortodontycznego. Wiele osób boi się, że zakładanie aparatu jest bolesne, albo że nie będą mogły normalnie jeść. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o tym, co w życiu zmienia aparat na zęby.

Czy aparat jest widoczny?

To wszystko zależy od tego, jaki aparat wybierzesz. Najprostszy aparat jest widoczny. Jednak w ostatnich latach noszenie aparatu stało się modne. Ortodonci nie raz proponują swoim pacjentom kolorowe gumki, które zakłada się na zamki. Niektórzy decydują się ozdobić aparat np. kolorami swojej ulubionej drużyny piłkarskiej. Jednak najnowsze aparaty na zęby mogą być również prawie całkowicie niewidoczne.

Jak długo nosi się aparat?

Aparat nosi się od 9 do 24 miesięcy. To zależy od wady zgryzu, jaką posiada pacjent. Przeważnie im gorsza wada, tym dłuższy czas noszenia aparatu. Czas określi ortodonta podczas pierwszej wizyty.

Czy zakładanie aparatu boli?

Nie, zakładanie aparatu jest nieprzyjemne, ale nie bolesne. Przez pierwsze dni po założeniu aparatu obolałe są zęby i dziąsła, gdyż aparat zmusza je do ciężkiej pracy. Nie wolno wtedy jeść twardych rzeczy, w najgorszym wypadku sytuację poprawia tabletka przeciwbólowa.

Czy działanie aparatu ktoś kontroluje?

Tak, podczas noszenia aparatu niezbędne są wizyty u ortodonty raz w miesiącu. Ortodonta sprawdza postępy w korekcji zgryzu, a także „ustawia” aparat tak, by dalej wykonywał swoją pracę.

Czy z aparatem można normalnie jeść?

Tak, poza pierwszymi dniami po założeniu go, gdy zęby są obolałe. Wtedy należy przyjmować tylko pokarmy płynne, takie jak zupy, serki czy jogurty. Z czasem wraca się do normlanej diety. Na aparacie mogą zostawać resztki jedzenia, które powodują próchnicę i wyglądają nieestetycznie. Dlatego po każdym jedzeniu należy myć zęby. Zaleca się unikanie słodyczy i słodkich napojów gazowanych, gdyż walka z próchnicą podczas noszenia aparatu jest trudniejsza.

Copyright 2015 Stomatologia Banino | design : motodiabel
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+